Otvoren EU natječaj za projekte zaštite okoliša

Bez autora
Apr 09 2013

Rok za podnošenje elektronskih prijava Europskoj komisiji putem nadležnog nacionalnog tijela (Ministarstva zaštite okoliša i prirode) je 25. lipnja 2013., do 16 sati, izvijestio je jedan od strateških partnera Saveza za energetiku Zagreba - Europska poduzetnička mreža u Hrvatskoj. Program LIFE+ (Regulation (EC) No 614/2007) je na snazi za razdoblje 2007-2013., u ukupnoj vrijednosti od 2,143.409.000 EUR-a, a sastoji se od tri glavne komponente: 1. Zaštita prirode i biološka raznolikost; 2. Politika zaštite okoliša i upravljanja; 3. Informativne i komunikacijske aktivnosti. Hrvatskoj je otvorena mogućnost sudjelovanja u programu LIFE + potpisivanjem Ugovora o pristupanju RH Europskoj Uniji. Ulaskom u EU od 01. srpnja 2013. godine za Hrvatsku se očekuju dostupna financijska sredstva u iznosu od 1,25 milijuna EUR-a, za razdoblje srpanj - prosinac 2013. godine, odnosno od ulaska Hrvatske u EU do kraja tog proračunskog razdoblja.

Otvoren EU natječaj za projekte zaštite okolišaRok za podnošenje elektronskih prijava Europskoj komisiji putem nadležnog nacionalnog tijela (Ministarstva zaštite okoliša i prirode) je 25. lipnja 2013., do 16 sati, izvijestio je jedan od strateških partnera Saveza za energetiku Zagreba - Europska poduzetnička mreža u Hrvatskoj.

Opširnijim informacijama o natječaju možete pristupiti putem portala croenergo.eu, gdje možete dobiti i link na izvorni tekst natječaja.

Program LIFE+ (Regulation (EC) No 614/2007) je na snazi za razdoblje 2007-2013., u ukupnoj vrijednosti od 2,143.409.000 EUR-a, a sastoji se od tri glavne komponente: 1. Zaštita prirode i biološka raznolikost; 2. Politika zaštite okoliša i upravljanja; 3. Informativne i komunikacijske aktivnosti. Hrvatskoj je otvorena mogućnost sudjelovanja u programu LIFE + potpisivanjem Ugovora o pristupanju RH Europskoj Uniji. Ulaskom u EU od 01. srpnja 2013. godine za Hrvatsku se očekuju dostupna financijska sredstva u iznosu od 1,25 milijuna EUR-a, za razdoblje srpanj - prosinac 2013. godine, odnosno od ulaska Hrvatske u EU do kraja tog proračunskog razdoblja.

Mjere koje se mogu financirati iz programa LIFE+: operativne djelatnosti nevladinih udruga koje djeluju prvenstveno na području zaštite i unapređenja okoliša na europskoj razini i sudjeluju u razvoju i provedbi politike i zakonodavstva Zajednice; razvoj i praćenje mreža, baza podataka i računalnih sustava koji su izravno povezani s provedbom politike i zakonodavstva zaštite okoliša Zajednice; studije, istraživanja, pomoć pri jačanju kapaciteta; monitoring, uključujući monitoring šuma; obuka, radionice i sastanci, uključujući obuku osoba koje sudjeluju u inicijativama sprečavanja šumskih požara; razvijanje mreže kontakata i platformi najboljih postupaka; informacijsko i komunikacijsko djelovanje, uključujući kampanje podizanja svijesti; demonstriranje inovativnih pristupa politike, tehnologija, metoda i instrumenata; i posebno za komponentu priroda i biološka raznolikost: upravljanje lokacijama i vrstama te planiranje lokacija, uključujući unapređenje ekološke usklađenosti mreže Natura 2000, monitoring stanja očuvanja (conservation status), uključujući uspostavu procedura i struktura za monitoring; razvoj i provedba akcijskih planova za zaštitu vrsta i staništa; proširenje mreže Natura 2000 na morska područja; kupnja zemljišta, pod uvjetima navedenim u Uredbi. U okviru programa LIFE+ može se financirati i oprema i to 50% od nabavne vrijednosti.

LIFE+ je centraliziran program kojim upravlja Europska komisija. To znači da EK objavljuje godišnji poziv na podnošenje prijedloga, na koji države članice dostavljaju EK, putem nadležnog nacionalnog tijela, prijedloge projekata. Jedinica za LIFE u Općoj upravi za okoliš (DG ENV) EK odgovorna je za evaluacijsku proceduru te predlaže LIFE+ Odboru (sastavljenom od predstavnika država članica) listu projekata za sufinanciranje prema kriterijima naznačenim u Vodiču za evaluaciju LIFE+ projektnih prijedloga (publicira se svake godine uz poziv na natječaj). Korisnici projekata mogu biti javna i/ili privatna tijela, subjekti i institucije.

Europska poduzetnička mreža u Hrvatskoj

Kako bi maksimizirali prednosti i ublažili nedostatke, hrvatski gospodarstvenici trebaju iskoristiti preostalo vrijeme do ulaska u EU za potrebne prilagodbe koje obuhvaćaju: kontinuiranu edukaciju poduzetnika i zaposlenika, brendiranje s oznakama kvalitete, tradicije i izvornosti, jačanje suradnje akademske i poslovne zajednice, modernizaciju proizvodnih pogona, učinkovitije korištenje postojećih resursa te razvijanje novih proizvoda s višom dodanom vrijednosti, te dobra priprema za korištenje EU fondova.

Hrvatska gospodarska komora je vrlo agresivno krenula u edukaciju poduzetnika odmah po otvaranju pregovora s EU. Otvaranjem predstavništva HGK u Bruxellesu, uključivanjem u različite inicijative, suradnjom s drugim zemljama članicama i sudjelovanjem u projektima financiranim iz pretpristupnih fondova, HGK je tvrtkama omogućila direktno uključivanje u projektne aktivnosti.

Jedna od inicijativa HGK je i europski projekt EEN (Europska poduzetnička mreža) koja u HGK radi kao one-stop-shop i pomaže malim i srednjim poduzećima da izađu na europsko tržište, komercijaliziraju inovacije i transferiraju razvijene tehnologije. Malim i srednjim poduzećima trebaju pouzdani poslovni partneri i alternativni izvori financiranja kako bi svoje ideje pretvorili u stvarnost, a Europska poduzetnička mreža im u tome može pomoći.

Naše usluge u okviru EEN-a su besplatne, a odnose se na: Pomoć pri uspostavi poslovnih veza s partnerima iz EU i šire putem baze poslovne i tehnološke suradnje; Informiranje o EU zakonodavstvu; Savjetovanje pri snalaženju na jedinstvenom europskom tržištu; Informiranje o EU programima koji su otvoreni za Hrvatsku; Objavljivanje otvorenih EU natječaja za poduzetnike; Potpora inovacijama i međunarodnom transferu tehnologije; Pružanje savjetodavnih usluga o pravima intelektualnog vlasništva; Organiziranje edukativnih seminara, konferencija, radionica i info dana; Organiziranje međunarodnih poslovnih susreta; Poticanje MSP-a na uključivanje u Okvirni program za istraživanje i razvoj; Izdavanje publikacija.

Kako biste bili u tijeku s našim brojnim događanjima i uslugama, preporuka je tvrtkama da se predbilježe za naš elektronski newsletter ili da prate novosti putem RSS; a sve putem naše web stranice: www.een.hr.

Savez za energetiku Zagreba

Savez za energetiku Zagreba okuplja više od 150 partnerskih i članskih institucija, tvrtki, obrta i udruga s kojima surađuje i koje su članice Saveza, a posebno je zanimljivo kako je članstvo 25 pravnih osoba u Savezu za energetiku Zagreba izravno povezano isključivo s investicijskim i razvojnim projektima u svim segmentima zelenog gospodarstva. Savez za energetiku Zagreba po formalno-pravnom ustrojstvu je udruga više razine osnovana sukladno Zakonu o udrugama i Zakonu o tehničkoj kulturi. Savez nije dio gradskog sustava Grada Zagreba i u najvećoj mjeri se financira iz privatnog sektora kroz članarine, provedbom projekta i obavljanjem registrirane gospodarske djelatnosti.

Politika Saveza za energetiku Zagreba već dvije godine snažno podržava razvoj hrvatskog zelenog gospodarstva. Savez, kroz Odjel za pitanja Europske unije u području energetike i zaštite okoliša, Odjel za financiranje projekata privatnog sektora, Odjel za investicijska ulaganja u energetiku i zaštitu okoliša te Odjel za poticanje i razvoj investicijskog tržišta (Invest in Green Croatia), provodi aktivne politike i mjere razvoja zelenog gospodarstva i investicija u području zelenog gospodarstva. Osim izrazitih aktivnosti izvještavanja o srodnom nacionalnom i europskom zakonodavstvu te nacionalnim i europskim fondovima, Savez za energetiku Zagreba aktivan je i na području razvoja cjelovitih "zelenih" financijskih instrumenata.

Savez za energetiku Zagreba zajedno sa partnerima – Europskom poduzetničkom mrežom u Hrvatskoj, konzultantskim kućama i komercijalnim bankama - upravlja Odjelom za pitanja Europske unije u području energetike i zaštite okoliša. Poslovni subjekti i institucije dodatne upite oko korištenja sredstava iz LIFE+ mogu dobiti i slanjem upita na europa@croenergo.eu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik